המוזיאון לארכיאולוגיה ומורשת

הגלריה הארכאולוגית במכללה הוקמה בשיתוף פעולה עם רשות העתיקות. ישנם ארונות תצוגה אחדים הפרוסים ברחבי המכללה, כשלב ראשון להקמת מוזיאון חינוכי בעתיד. בארונות נמצאים עתיקות מתקופות שונות של האסלאם, בעלות ערך היסטורי גדול, החוזרות אחורה בזמן לתרבויות ולציוויליזציות ששלטו בפלסטין ב 5000 השנים האחרונות ושנתגלו במקומות שונים בארץ. העתיקות הושאלו למכללה מרשות העתיקות במטרה לפתח תרבות של מוזיאולוגיה בקרב הסטודנטים והקהילה בתקווה שזה צעד ראשון להקמת מוזיאון קבוע באקדמיה.

העתיקות בארץ נחשבות לאוצרות בעלות ערך לאומי, היות והן נושאות את "טביעות האצבע" של התרבויות השונות ששלטו בארץ, כמו הכנענים, הרומאים, בני ישראל והערבים.

העיר באקה אלגרבייה נמצאת למרגלות הרי שומרון וליד השביל ההיסטורי "שביל הסולטן" – ויה מאריס. השביל עובר מאזורים היסטוריים חשובים כמו ח'רבת כוסייה, גבעת ביר בורין, ח'רבת בסה ובארות מים.

באקה אלגרבייה מתנשאת לגבוה 90 מטר מעל פני הים. קיבלה את שמה באקה (זר פרחים) מהמילה הצרפתית Bouquet.

למוזיאון אלקאסמי מגיעות קבוצות סטודנטים, אנשים מהקהילה, קבוצות מאורגנות ותיירים. המוזיאון מהווה הזדמנות לאורחים ללמוד על החברה הערבית ולהכיר אותה מקרוב, וזה מתחבר עם חזון המכללה שחרטה על דגלה את ערכי החירות, כבוד האחר ועידוד השיח ההומניסטי בין הדתות והתרבויות.