המחסור במורים בחברה היהודית יצר הזדמנות למורים מהחברה הערבית

יותר ויותר מורים מהחברה הערבית מוצאים עבודה בבתי ספר יהודים   סדנת "תקווה ישראלית" המתקיימת במכללה האקדמית אלקסמי נותנת להם את הכלים שיאפשרו קליטה מהירה וקלה ככל האפשר


זו השנה השנייה שבמכללה האקדמית אלקסמי מתקיימת סדנת "תקווה ישראלית", המכשירה מורים מהחברה הערבית ללמד בבתי ספר יהודים. הסדנא מנוהלת על ידי אגף הכשרת מורים במשרד החינוך ותכליתה לעודד חיים משותפים.

"נאום השבטים של הנשיא לשעבר ריבלין הוא הקו המנחה של הפרויקט", אומרת מנחת הסדנא ד"ר האלה חבאייב. "מדובר במיזם גדול שמפגיש קבוצה רב תרבותית ממגאר שבצפון, המשולש הדרומי ועד טייבה וכפר קאסם."

לדברי ד"ר חבאייב, אחת ממטרות הסדנא היא להפיג את החששות מפני השתלבות בחברה ותרבות אחרת. "האתגרים הם לא מעטים וגם התהיות, כמו מה עושים בטקסים מסוימים, כשמושמע ההמנון או כשיש צפירה, אבל ברגע שנוצרת אינטראקציה מבינים שהכול פתיר ולא כל מה שמבחוץ נראה בעייתי, הוא באמת כזה. בוודאי שיש קונפליקטים, אבל ברגע שמדברים עליהם זה עושה טוב לשתי החברות, הערבית והיהודית".

כראייה לכך, מביאה ד"ר חבאייב את אירוע סוף השנה שעברה של הסדנא, אשר בו התבקשו המורים להביא תמונה אחת מהשנה שלהם כחלק מצוות ההוראה בבית ספר יהודי. "זו הייתה שנה אשר בה היו התלקחויות בערים המעורבות והייתה מחשבה שזה ישפיע, אבל כל התמונות היו אופטימיות. גם בשיחת הסיכום, כולם ציינו את החוויה הנעימה שעברה עליהם ואת הדברים הטובים שהם לקחו איתvם מהשנה הזאת".

שילובם של מורים מהחברה הערבית בבתי ספר יהודים נולד מהמחסור בצוותי הוראה בחברה היהודית אל מול העודף שקיים במורים בחברה הערבית. לדברי ד"ר סמיר מג'אדלה, ראש אגף כניסה להוראה, מדי שנה יותר ויותר מורות ערביות מוצאות עבודה בבתי ספר יהודים, כשהמקצועות הכי מבוקשים הם מדעים, מתמטיקה ואנגלית.

"אחת המטרות של הסדנא היא לתת את הכלים שיאפשרו קליטה קלה ככל הניתן בבתי הספר וזה עובד", אומר מג'אדלה. "הם מוצאים בית חם בבתי ספר בחברה היהודית וזוכים לשבחים על העבודה המקצועית שלהם".

במכללת אלקסמי יש 12 התמחויות הוראה לתואר הראשון במגוון מקצועות נדרשים. לדברי מג'אדלה, זה רק עניין של זמן עד שצעירים יהודים וצעירות יהודיות יבחרו ללמוד הוראה באל קסמי. "כמו שסמיר מג'אדלה למד באוניברסיטת חיפה ובבית ברל, כך גם משה ועידן ואיילת יכולים לבוא ללמוד פה. החסמים והדעות הקדומות הם אלו שמונעים מהם לבוא, אבל כמו שאנחנו מכירים את החברה היהודית על כל מנהגיה וחגיה ומדברים עברית, הגיע הזמן שהצעירים היהודים יכירו את החברה הערבית על כל מנהגיה וחגיה וידברו ערבית. כמו שזה מובן מאליו שסטודנט ערבי ילמד בבית ברל, כך צריך להיות מובן מאליו שסטודנט יהודי ילמד במכללה כמו אלקסמי".

המחסור במורים בחברה היהודית יצר הזדמנות למורים מהחברה הערבית

המחסור במורים בחברה היהודית יצר הזדמנות למורים מהחברה הערבית

המחסור במורים בחברה היהודית יצר הזדמנות למורים מהחברה הערבית

כל הזכויות שמורות © מוסדות אלקאסמי