הסטודנטית המצטיינת מכשירה את המצטיינים החדשים

אינאס קעדאן סיימה בהצטיינות יתרה את המחזור הראשון של לימודי מחשב ומתמטיקה במכללת אלקאסמי לפני יותר מעשרים שנה   היום היא עומדת בראש תוכנית רג"ב לסטודנטים מצוינים


אחת מתוכניות הדגל במכללת אלקאסמי היא תוכנית רג"ב (ראש גדול בהוראה) להענקת תואר ראשון בהכשרת מורים לסטודנטים מצוינים. מדובר בתוכנית ארצית שמשתתפות בה מכללות להכשרת מורים מכל רחבי הארץ, ומי שמתקבל אליה מתאפיין בהישגים לימודיים גבוהים ויכול להתקבל לכל ההתמחויות לתואר ראשון. התואר, אגב, ניתן תוך שלוש שנים במקום ארבע והלימודים מתוקצבים על ידי משרד החינוך. כמו כן, מי שמתקבל לתוכנית זוכה למלגות נוספות עבור עשייה חינוכית וחברתית בקהילה בכלל ובהקהילה החינוכית בפרט.

סטודנט בתוכנית רג”ב לומד שלוש שנים במקום ארבע וזוכה לעד 22 קורסים ייחודיים בתוך המכללה או קורסים בין מכללתיים. יש גם קורס אחד בינלאומי. הדגש בתוכנית הוא על העצמת אישיות יזמית, חברתית, מנהיגותית ואכפתית מהסביבה.

כדי להתקבל לתוכנית רג”ב, יש צורך בציון משולב 650 של בגרות ופסיכומטרי, הצלחה במבחן אישיות והתאמה למקצוע ההוראה מסיל"ה וראיון אישי במכללה. לנוכח הירידה במספר הניגשים למבחן הפסיכומטרי, הוחלט בשנה שעברה על מסלול נוסף: הצלחה בקורס דיגיטלי בקיץ שהציון בו מחליף את ציון הפסיכומטרי. כדי להתקבל לתוכנית רג”ב דרך המסלול האלטרנטיבי ציון הבגרות צריך להיות לפחות 105 והציון במבחן האישיות מסיל"ה גבוה יותר מזה שהשיגו מי שבחרו במסלול הרגיל – לפחות שבע. גם במסלול הזה יש לעבור ראיון אישי במכללה בסוף התהליך. בשני המסלולים על המועמד לכתוב מכתב אישי שבו הוא מספר על עצמו ומסביר למה הוא רוצה ללמוד הוראה ולהיות מורה. המכתב נשלח למשרד החינוך, שם הוא מקבל הערכה שיש לה אחוז מסוים בציון הקבלה הסופי.

מי שעומדת בראש תוכנית רג”ב במכללת אלקאסמי היא אינאס קעדאן, בוגרת המחזור הראשון של מדעי מחשב ומתמטיקה במכללה קעדאן סיימה את לימודיה עם הממוצע הגבוה ביותר וקיבלה הצטיינות יתרה בתואר ראשון. כבר בזמן לימודיה החלה אינאס לעבוד במכללה, תחילה בספריה ובהמשך עברה מסלול קידום מינהלי עד שמונתה למנהלת לשכת נשיא המכללה בזמנו, פרופסור מוחמד עיסאווי. היא שימשה בתפקיד הזה עשר שנים. "השנים האלו היו מאוד משמעותיות בהתפתחות המקצועית שלי", היא מספרת. "בתקופה ההיא מכללת אלקאסמי החלה להתפתח ממכלה מסורתית קטנה לכזאת שעובדת לפי סטנדרטים וקריטריונים מקצועיים בינלאומיים, ובנוסף לתפקידי כמנהלת לשכת הנשיא הייתי אחראית על כל מיני תהליכים ארגוניים. מצאתי את עצמי חברה בוועדת כתיבת נהלים ואחראית על קליטת עובדים חדשים".

אינאס קעדאן לא הסתפקה בתואר הראשון שהיה לה והמשיכה ללימודי תואר שני במינהל עסקים M.B.A ואת הדוקטורט שלה עשתה במנהיגות חינוכית וחקרה את נושא התרבות הארגונית בבתי ספר בחברה הערבית. משנת 2010 היא נכללת עם הצוות האקדמי במכללת אלקאסמי ובשנתיים האחרונות עומדת, כאמור, בראש תוכנית רג”ב. "זה התפקיד הכי מאתגר והכי מהנה שעשיתי", היא אומרת. "הסטודנטים ממלאים אותי באנרגיה טובה ומזכירים לי את המסלול שאני עשיתי. הם מגיעים לכאן צעירים ונאיבים, ואני נרגשת לראות את ההתפתחות של כל אחד ואחת מהם ומלווה אותם בהתלהבות".

בנוסף לתפקידה במכללת אלקאסמי, אינאס קעדאן בת ה-43 המתגוררת בבאקה אל-גרביה, התקבלה לפני שנתיים לתוכנית אלומות – להכרת מנהיגים באקדמיה ביוזמת משרד ראש הממשלה ועתודות ישראל, משרד החינוך ומופ"ת – אליה נרשמו 300 מועמדים ולאחר תהליך מיונים ארוך התקבלו רק 25.

הסטודנטית המצטיינת מכשירה את המצטיינים החדשים

הסטודנטית המצטיינת מכשירה את המצטיינים החדשים

כל הזכויות שמורות © מוסדות אלקאסמי