הקסם של באקה אל-גרביה נחשף

במכללת אלקאסמי לא רק מדברים על שיווין בין גברים ונשים, אלא דואגים לכך שהוא ייושם עד שדרת ההנהלה   "הדרך סלולה למי שיש את סט הערכים והכלים, מטבע הדברים אישה מאותגרת יותר, אך יש במכללה צוות נשי- שתומך אחת בשנייה ומהווה רשת של סיוע ותמיכה- אישה במכללה מהווה מודל חיקוי לסטודנטיות וגם לעמיתות", אומרת ד"ר חנין מג'אדלה, יועצת נשיא המכללה לקידום מעמד האישה, שלקחה על עצמה להכיר לרבים את הקסם של באקה אל-גרביה


יום האישה הבינלאומי צוין בשבוע שעבר במכללת אלקאסמי בצורה מעט אחרת מהמקובל. במקום פאנל עם נשים מפורסמות שידברו על העצמה נשית, כנהוג בלא מעט מקומות, או סדנאות סטיילינג ואיפור, החליטה ד"ר חנין מג'אדלה, יועצת נשיא המכללה לקידום האישה, לתת את הבמה לשלוש נשים מבאקה אלגרביה, שסיימו לא מכבר את לימודיהן במכללה. התוצאה הייתה מרתקת והולידה שיח מרתק נטול פילטרים על קריירה ואמונה והאתגרים בה.

"לא רציתי לעשות כנס שיגרתי", מסבירה מג'אדלה. "לכן רתמתי שלוש בוגרות של המכללה כדי שידברו עם הסטודנטיות על כל מה שקרה איתן מאז שסיימו את לימודיהן. בסופו של דבר אלו נשים שהתחילו מאותה נקודה של הסטודנטיות של היום, עם אותם ערכים. אני מעדיפה לתת במה לסיפורי הצלחה שלא נחשפים אליהן בדרך כלל, וגם לדבר את השפה הערכית של המקום, שהשיח יהיה שווה וכך שכל סטודנטית תרגיש שהיא יכולה".

לתת במה לסיפורים שלא נחשפים אליהם זו המנטרה שמובילה את דרכה של חנין מג'אדלה שנים רבות. היא נולדה בבאקה אל-גרביה, עברה לירושלים כדי ללמוד באוניברסיטה העברית ולפני שמונה שנים חזרה לבאקה והצטרפה למכללת אלקאסמי. תחילה כמרצה ובשנתיים האחרונות כראש המעורבות החברתית ויועצת הנשיא לקידום מעמד האישה.

כמכללה שיש בה יותר סטודנטיות מסטודנטים, מקפידים באלקאסמי על שיווין במספר נושאי התפקידים הבכירים בין גברים ונשים. "לדבר על העצמה נשית, שוויון וצדק בחלוקת תפקידים זה יפה, אבל אצלנו לא רק מדברים אלא גם מבצעים", אומרת ד"ר מג'אדלה. "אנחנו מתרגמים את זה הלכה למעשה בשדרת הניהול וזה מחלחל עד למטה. התפיסה שלנו היא שלכל אדם יש מה לתת ומה לתרום, והדרך סלולה למי שיש את סט הערכים והכלים ללא קשר למגדר", אולם מדגישה כי" כמובן בלי להתעלם מכך שיש אתגרים ושיש דרך פחות סלולה לאישה היא צריכה לגייס יותר משאבים ומאמץ על מנת להצליח ובסוף להוביל את המאבק לשוויון ממקום של מודעות"

מעבר לתפקידיה במכללת אלקאסמי, חנין מג'אדלה מוכרת כפעילה חברתית ומקדישה זמן רב בהתנדבות לעבודה עם נשים מוחלשות במרכז הקהילתי בבאקה מניעה תהליך של  אקטיביזם חברתי ומצוי זכויות. בנוסף, היא גם מדריכה סיורים בישוב.

"באקה אל-גרביה זה ישוב מאוד ייחודי, והרבה אנשים לא מכירים אותו. בנוסף לאתרים ההיסטוריים, יש פה אנשים מרתקים. יש קסם בישוב שהוא נורא מפוספס, כמו גם יזמות מקומית וסיפורים של אנשים שמעטים שמעו. לקחתי על עצמי משימה להכיר את הישוב ואת הנכסים הרבים שחיים בו לכמה שיותר אנשים. אני רואה זכות גדולה לשרת ולקדם את הקהילה שלי".

לד"ר מג'אדלה, בעלת תארים מהאוניברסיטה העברית בירושלים לעבודה סוציאלית וניהול מלכ"רים, יש כמובן שאיפות נוספות. בקרוב תצא לחל"ת ותעשה פוסט דוקטורט בחו"ל. במקביל היא תמשיך לפרסם מאמרים בסוגיות חברתית ומיוחד בתחום ההתנדבות והעשייה החברתית

כל הזכויות שמורות © מוסדות אלקאסמי