"נשים יכולות לעשות הכל"

אימאן עלוש, דיקנית הסטודנטים באקדמיית אלקאסמי, פחות מתייחסת לטייטלים אלא לתוכן שיוצקים לכל תפקיד   ומאמינה שהכוח הנשי שמוביל את המכללה מוכיח שנשים יכולות להוביל בכל תחום


אחד המוסדות החשובים ביותר בכל מכללה הוא דיקן הסטודנטים – הכתובת אליה יכולים כל הסטודנטים שלומדים במוסד הלימודי לגשת בכל נושא, החל מנושאים הקשורים ללימודים ועד תמיכה כלכלית, חברתית ונפשית. דיקן הסטודנטים אמון גם על זכויות התלמידים בכל מוסד להשכלה גבוה.

זה אך טבעי שבמכללת אלקאסמי, שנשים רבות מאיישות בה תפקידי מפתח, גם את התפקיד הזה תאייש אישה. מי שמשמשת בתפקיד דיקנית הסטודנטים במכללה בשלוש השנים האחרונות היא אימאן עלוש, בעלת תואר שלישי שפה וספרות אנגלית מאוניברסיטת חיפה.

"המטרה שלי היא שכל מי שלומד כאן ירגיש בבית", אומרת אימאן עלוש. "מעבר לתוכנית הלימודים, אנחנו רוצים לתת לסטודנטים גם חוויה אקדמית מבחינת פעילויות וכן במישור החברתי. אני מאוד גאה בפעילות הזאת וחושבת שהטייטל של התפקיד הוא לא מה שחשוב, אלא התוכן שיוצקים לתוכו".

עבור אימאן עלוש, זה כאמור התפקיד הבכיר השני שהיא עושה במכללת אלקאסמי לאחר שהייתה במשך שש שנים ראש החוג לאנגלית.

"אנגלית היא השפה הכי חשובה, כי מדובר בשפה גלובלית וקשה עד בלתי אפשרי להתנהל היום בלעדיה", אומרת עלוש. "העולם העסקי מתנהל באנגלית, המדיה החברתית, וגם כדי להתקדם בעולם האקדמי חייבים אנגלית ברמה גבוהה, כי כל מחקר שרוצים לפרסם חייב להיות באנגלית".

בשנה החולפת הצטרפו לחוג לאנגלית 40 סטודנטים חדשים, שגם הם רוצים להרחיב אופקים ולהיחשף לתרבויות שונות. אחד הדגשים הניתנים בחוג לאנגלית באלקאסמי הוא איך ללמד אנגלית ולהנגיש אותה לתלמידים בגילאים צעירים.

במקביל לתפקיד דיקנית הסטודנטים במכללת אלקאסמי, אימאן עלוש המתגוררת בבאקה אל גרביה משמשת גם כעמיתת מחקר באוניברסיטת חיפה. לדבריה, אין סוף ללמידה ולמחקר והעשרת הידע מובילה לחברה טובה יותר.

עלוש מברכת על כך שיותר ויותר נשים בחברה הערבית מאיישות תפקידי מפתח במגוון תחומים ואומרת כי זה לגיטימי לחלוטין שנשים רוצות קריירה. "כבר היום ניתן לראות נשים שניפצו את הסטיגמה שיש תפקידים שרק גברים יכולים לעשות. ניתן לראות את זה במכללת אלקאסמי, וניתן לראות את זה בהרבה תחומים כמו רפואה, הייטק, הנדסה ועוד. אין דבר שנשים לא יכולות לעשות. יש לנו הרבה נשים משכילות ואני מכירה לא מעט נשים שהגיעו רחוק".

נשים יכולות לעשות הכל

כל הזכויות שמורות © מוסדות אלקאסמי